Tipy na výlety - Žacléř
Inspirujte se tipy na výlety v této samosprávě nebo se podívejte na výlety v jiném městě či obci.
Město Žacléř
vítá vás kraj obklopený na východě a západě horami, na jihu otevřený do českého vnitrozemí a na severu do sousedního Polska. Kraj, kterým v minulosti putovali obchodníci a táhli vojáci. Místo, kde se těžilo černé uhlí a kde byla před II. světovou válkou budována pevnostní linie na obranu Československa. Kraj rozmanitých přírodních krás a skvostných výhledů. Region Žacléřsko je ideálním výchozím místem pro výlety na českou i polskou stranu Krkonoš.

Městské muzeum Žacléř
V nadmořské výšce 604 m leží pod Žacléřským hřbetem městečko Žacléř, východní brána Krkonoš. Nad městem stál již ve středověku hrad, později zámek, který střežil obchodní stezku. Pod ním se rozvíjelo městečko, jehož historické jádro zůstalo zachováno a roku 2003 bylo prohlášeno za památkovou zónu. Dominantou náměstí je Mariánský sloup od sochaře Jiřího Františka Pacáka z roku 1725. Významným pro zdejší region se stal nález černého uhlí r. 1570.
V pěti stálých expozicích se seznámíte s bohatou historií regionu, jeho významnými osobnostmi, těžbou černého uhlí, které zde má více než 400 letou historii, a životem zdejších obyvatel, jejichž osudy poznamenala 2. světová válka. Nejnovější částí je unikátní sbírka porcelánu Václava Petiry, dokumentující žacléřskou výrobu porcelánu v porcelánce bratří Pohlů, založené roku 1878. Muzeum pravidelně pořádá tematické výstavy s různým zaměřením, kde jsou využity i interaktivní prvky i výtvarné dílny pro děti i dospělé. Na své si zde přijdou návštěvníci všech věkových kategorií.
Rýchorské náměstí 10, 542 01 Žacléř, tel: +420 499 739 225
Otevírací doba:
úterý – neděle 9,00 – 16,00 hodin
duben, listopad - víkendy zavřeno

Turistické informační centrum Žacléř
TIC se nachází v budově Městského muzea Žacléř v prvním patře. Návštěvníkům nabízí bezplatné informační materiály, turistické vizitky a známky, mapy, knihy, šperky, regionální výrobky a další pěkné
suvenýry. Turisté zde získají potřebné informace o regionu, aktuálních akcích v okolí a tipy na výlety. Infocentrum nabízí i kopírovací služby. K zábavě poslouží bosá stezka na dvorku budovy. Zdarma je k dispozici internet a WC.

Hornický skanzen Žacléř
Areál dolu Jan Šverma je poslední dochovanou památkou na hlubinné uhelné hornictví ve východních Čechách, které je písemně dokumentováno již od 16. století. Komplexy budov těžních souborů jam Jan a Julie jsou prohlášeny kulturními památkami ČR. Ve strojovnách těžních strojů a v šachetních budovách je vytvořena expozice, ke které patří i možnost prohlídky časti jámy Julie, větracího kanálu a zařízení ventilátorovny, dále i vyhlídky na panorama Krkonoš a Královeckého Špičáku z těžní věže jámy Jan.
Prohlídky jsou každý den v 9, 11, 13 hodin, v pracovních dnech i v 15 hodin a provádějí se minimálně pro 4 zájemce.
tel. +420 499 409 102, +420 724 633 283

Památník J. A. Komenského
Na začátku osady Černá Voda stojí na křižovatce zajímavý kříž na mlýnském kameni, je nazýván obecním křížem, u něj zastavovaly povozy se zemřelými k pronesení poslední modlitby a rozloučení s rodným místem. Při odbočení vlevo dojdeme příjemnou cestou lemovanou kaštanovými stromy k památnému místu spojenému s mužem, jenž je velikánem naší historie – Janem Ámosem Komenským. V únoru roku 1628 putoval učitel národů J. Á. Komenský s hrstkou věrných bratří přes tehdy ještě protestantský Žacléř. V Černé Vodě překročil hranici a směřoval do polského Lešna. Cesta zpět mu již zůstala zapovězena a do Čech se nikdy více nevrátil. Na jeho definitivní odchod z vlasti upomíná nově zbudovaný památník v podobě kamenného labyrintu s citáty Komenského. K meditaci či posezení lákají kamenné lavičky umístěné po obvodu. V Černé Vodě dále nalezneme při cestách neobvykle velké množství křížů, příjemné jsou toulky ostatními částmi osady, poli i loukami, které nabízejí nevšední pohledy na Sněžku i Vraní hory. V zimním období jsou zde upravovány běžkařské trasy.

Rýchory
nejvýchodnější výběžek Krkonoš patří k přírodnímu bohatství kraje. Na náhorní rovině ve výšce 1000 m n. m. se rozkládá tajuplný Dvorský les. Na loukách uvidíte množství vzácných druhů květin. Pohledy na Sněžku-nejvyšší horu Česka, Vraní hory či sousední Polsko Vás dozajista uchvátí. V zimním období vede od žacléřského zámku upravená běžecká stopa, začátek Krkonošské magistrály, která pokračuje až do Harrachova. Oblíbenou zastávkou je Rýchorská bouda, která nabízí občerstavení i ubytování.

Prkenný Důl – rybník na Sněžném potoce
Nejen v létě je příjemná procházka až k rybníku v Prkenném Dole. K dispozici pro návštěvníky je pramička, 2 lanové houpačky, bosá stezka, ohniště se zásobou dřeva a venkovní stůl - ideální místo pro rodinný piknik. Pro odvážné samozřejmě i koupání...

Dělostřelecká tvrz Stachelberg
Nad Prkenným Dolem na vrchu Stachelberg se nachází největší dělostřelecká tvrz v České republice a jedna z největších v Evropě. Je součástí československého pohraničního opevnění, budovaného před
druhou světovou válkou, které bylo propojeno rozsáhlým podzemním systémem. V mohutném bunkru je vybudována historická expozice s bohatou fotografi ckou a výkresovou dokumentací. Nechybějí modely
pevnostních objektů a ukázky výzbroje. Z expozice návštěvník sestoupí po dvoustech schodech do dříve nepřístupného podzemí, které tvoří labyrint rozestavěných chodeb a sálů. S dalšími objekty opevnění se můžete seznámit prostřednictvím naučné stezky Opevněné Trutnovsko vedoucí okolní krajinou přes malebné údolí říčky Ličná. Na pokladně muzea je k zakoupení venkovní šifrovací úniková hra.

Rozhledna Eliška
Vzhledem navozuje představu typické vojenské pozorovatelny, nachází se v nadmořské výšce 632 m uprostřed areálu dělostřelecké tvrze Stachelberg. Její výška dosahuje 24,5 m. Za dobrého počasí se nabízejí
výhledy na Libavské sedlo - mohutnou zemskou bránu spojující Slezsko s českým vnitrozemím, Vraní, Jestřebí a Orlické hory a krkonošské podhůří. V blízkosti rozhledny se nachází dětské hřiště s originálními herními prvky.
